dym wędzarniczy i jego właściwości

Czym jest dym wędzarniczy i jak powstaje? Jakie są jego właściwości i co warto wiedzieć o dymie wędzarniczym? O tym opowiemy dzisiaj na naszym blogu. 

Co to jest dym wędzarniczy?

Dym wędzarniczy, który powstaje podczas pirolizy ma za zadanie wydobyć głębię smaku z Twoich ulubionych wędzonek. W zależności od temperatury wędzenia żywności – pomaga zmienić barwę wędzonej żywności, smak i sprzyja zwiększeniu właściwości organoleptycznych.

Jak powstaje dym wędzarniczy? 

Ciekawi Cię to jak powstaje dym wędzarniczy i jego właściwości? Wędzenie to naturalna metoda konserwowania żywności, która nie wymaga użycia sztucznych konserwantów i barwników. Wędzone produkty są bogate w białko, witaminy i minerały, a przy tym są niskokaloryczne. 

Jak powstaje dym wędzarniczy? Dym wędzarniczy powstaje w procesie pirolizy, czyli procesu spalania drewna w warunkach beztlenowych. Podczas pirolizy drewno rozkłada się na gazy, ciecze i stałe produkty uboczne. Gazy te, w połączeniu z drobnymi cząsteczkami węgla, tworzą dym wędzarniczy. 

Podkreśl smak swoich wędzonek z dymem wędzarniczym

Dym wędzarniczy w procesie wędzenia żywności odpowiada głównie za nadanie wędzonkom oczekiwanych właściwości sensorycznych takich jak barwa, smak i aromat wędzonek.

To nic innego jak mieszanina związków chemicznych i powietrza, która dzięki właściwościom chemicznym i sensorycznym wpływa na smak i aromat wędzonek.

Właściwości dymu wędzarniczego

Jakie są właściwości dymu wędzarniczego? Przede wszystkim sensoryczne, antyoksydacyjne, utrwalające (czyli przedłużające świeżość głównie dzięki związkom fenolowym, których zawartość w dymie wynosi ok. 50%) i bakteriostatyczne.

Celem tych ostatnich jest ochrona żywności przed procesami gnilnymi. Warto mieć na uwadze, że składniki dymu wędzarniczego są uzależnione od substancji chemicznych w powietrzu i wydzielanych podczas procesu spalania drewna. 

Pobierz darmowego e-booka o wędzeniu żywności

Zapraszamy do pobrania naszego darmowego e-booka o wędzeniu żywności, z którego dowiesz się więcej o procesie wędzenia żywności. 

Podsumowanie

Dym wędzarniczy pozwoli Ci na podkreślenie i wydobycie głębi smaku z Twoich wędzonek. Ogromna ilość składników w dymie wędzarniczym sprawia, że Twoje wędzonki zyskają wyjątkowy aromat. Przekonaj się i zamów nasze zrębki wędzarnicze, które pomogą Ci w stworzeniu dymu wędzarniczego.